Filtre

Kurdeleler dokumalarındaki içeriğe göre çok çeşitlidirler. Buna göre çok değişik yerlerde kullanılabilirler. İpek, saten, organze, şifon, telli, grogren, jüt kurdeleler  ve lastikli fırfırların yanı sıra biyeler, dantel kurdeleler bir grup oluştururlar. Tuhafiye ürünleri içerisinde en fazla satın alınan ürünlerdir.

Son senelerde nakış severler tarafından çok beğenilen kurdele nakışı 1800 lü yılların ortasında popüler olmuştur. Fransa da giysilerde, Kraliçe Victoria döneminde İngiltere de ev dekorasyonunda kullanılmıştır. İlk kurdele fabrikası 1815 yılında Amerika da kurulmuştur.

            Kurdele nakışı için ipek, saten, organze ve şifon kurdeleler çeşitli renkler ve ebatlarda kolayca bulunabilmektedir. Çalışılacak projeye göre 1mm, 2mm , 4mm, 7mm, 13mm, 25mm ve 38mm lerde kurdeleler bulunmaktadır. Kurdele nakışı değişik teknikler uygulanarak işlenir. Bunun içinde değişik ebatlarda kurdele kullanmak gerekir. Enleri 25 ve 38 mm olan kurdelelerle kesme çiçek veya değişik teknikler uygulanarak üç boyutlu çiçekler yapılabilir. 1 ve 2 mm kurdeleler ile punch tekniği çalışılarak çok güzel çiçekler, iplik gibi kullanılarak güzel nakışlar elde edilebilir. Bu işleyenin engin hayal gücüne ve zevkine bağlıdır.

            Kurdele nakışı günümüzde boyutlu olarak giysilerde, işlenerek bluz ve elbiselerde iplik eşliğinde değişik teknikler ilave edilerek, örtülerde danteller, bordürler, kordonlar ile zenginleştirilerek kutu, defter ve pano süslemelerinde kullanılabilir.

            Grogren kurdeleler, pamuk, floş iplik, sentetik iplik ile kendine mahsus bir tarzda dokunmuşlardır. Öyleki bazı bu tarz dokumalı kumaşlarda bu isimle anılmaktadır. Grogren kurdeleleri farklı genişlikte olanları ve bol çeşitli renkleri ile tuhafiyecilerde bulmak mümkündür. Grogren kurdeleler başta giysiler olmak üzere süsleme alanında, çiçek yapımında rahatlıkla kullanılabilir.

            Jüt kurdeleler, hasır, keten, fileli, ip ve kordon şeklinde dokunmuş ürünlerdir. Jüt natürel kurdeleler, jüt bitkisinin liflerinden elde edilir. Halk arasında, çuval ipi, kendir ipi, keten ip ve kırnap ismiyle bilinir. Jüt kurdelelerin değişik enlerde ve yapıda olanları hediye paketlerini süslemekte, dekoratif olarak, kapı, defter, kitap süslemelerinde güzel bir tamamlayıcı olmaktadır. Enleri ince olanları ile projeler için sepet örülebilir.

            Biyeler, saten ve koton olarak verev dokunmuş ürünlerdir. Çok çeşitli renkleri ile giysileri ve örtüleri tamamlamaları bakımından çok kullanışlıdırlar. Özellikle esnemeyen kumaş kenarlarında temizleme malzemesi olarak çalışılabilir. Saten olanları makine ile dikilip çevrilerek dekoratif bir yaka çiçeğini süsleyebilir.

            Lastikli fırfır kurdeleler kenar ve orta olmak üzere iki çeşittir. Farklı renkleri ve değişik desenli pamuklu, organze ve dantel türleri ile dekoratif olarak her türlü süslemelerde kullanılabilir. Misal olarak lastikli bir fırfır kurdele küçük bir kızın elbisesini, bir kutunun kenarını süsleyebilir.

            Dantel kurdeleler, sentetik iplikler ile dokunmuştur. Çeşitli renkleri ile her türlü dekoratif projelerde kullanılabilir. Bir hediye paketini, kapı süsünü, keçeden yapılan projeyi ve benzeri birçok uygulamayı dantel kurdelen yapılmış fiyonklar ile süslenebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.