Filtre

     El emeği, değeri maddiyatla ölçülemeyecek kadar kıymetli bir işçiliktir. Senelerden beri Türk el sanatlarıyla ilgilenenler, çok kıymetli ürünler ortaya koymuştur. Bir dönem hazır ürünlerin yaygınlaşması sebebiyle popülaritesini yitirmiş olsa da el işi ve hobi ürünleri günümüzde yeniden hak ettiği değeri görmeye başlamıştır. Sitemizde yer alan ürünleri kullanarak siz de hayallerinizdeki, kıymetli el işi ürününü canlandırabilirsiniz.

     El işinde en sık kullanılan ve en çok ihtiyaç duyulan malzeme şüphesiz ki iplik çeşitleridir. İplikler kullanılacağı yere göre farklı tür ve yapıda olmalıdır. El işlerinde en sık kullanılan ve en çok ihtiyaç duyulan malzeme iplik çeşitleridir. İplikler kullanılacağı yere göre farklı tür ve yapıda alınmalıdır. Bir proje üzerinde çalışmaya başlandığı zaman iplik sayısı düşünülerek alınmalıdır. Küçük projelerde az sayıda iplik yeterli olabilir. Büyük projelerde ise bir kısım işleyip, ipliğin ne kadar gerektiğine bakılmalı ona göre iplik sayısına karar verilmelidir. İşleyeceğiniz nakışınıza uygun iplikleri polyester, rayon merserize, pamuk, ipek ipliklerin yanı sıra saf yün iplikler arasından seçebilirsiniz.

     Nakışın vazgeçilmez malzemelerinden biri de el nakış simleridir. Çalışmalara bambaşka bir hava katan ve daha göz alıcı hale getiren simlerin pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Sim kordon, 3 katlı sim, 4 katlı sim, janjanlı antik ve metallic çeşitlerinden hangisi çalışmanıza uyuyorsa tercih edebilirsiniz.

     Senelerden beri kıymetini muhafaza etmeyi başaran ve ince işçilik gerektiren oya işi de geleneksel değerlerimizden biridir. Oya da kullanıma ve modele göre farklı oya ipliğine ihtiyaç duyan el işlerinden biridir. Modelinize ve tercihinize göre polyester ya da rayon oya ipinden kullanarak çalışmanızdaki ince detayları ön plana çıkarmanız mümkün.

     Dantellermiz bir çok geleneksel nakışlarımız gibi Türk kadınlarının el becerisini ve maharetini Dünyaya duyurmaya çalışmaktadırlar. Polyester ve merserize olarak üretilen dantel iplikleri farklı kullanım alanlarına sahiptir. Merserize, adından da anlaşılacağı üzere pamuklu yapısı sayesinde çarşaf ve havlu kenarları, giysi, bluz gibi ürünlerde kullanılırken polyester dantel ipi leke tutma oranı düşük olmasından ve çok sık ütülenmesi gerekmediği için perde, tepsi örtüsü, oda takımı, namaz başörtüleri ve benzeri ürünlerde kullanılır. Bugünlerde büyükannelerimizin kıymetli danteller, değişik nakış teknikleri eşliğinde örtülerimizi süslemektedir.

     Dikişlerde en yaygın kullanılan markaları sitemizde hem uygun fiyat hem de geniş renk seçeneği ile bulabilmeniz mümkün. Sitemizde yer alan dikiş ipleri sağlam yapıları ve geniş renk seçeneğiyle yıllardan beri dikişle ilgilenenlerin birincil tercihi olmuştur. Görülmeyen yahut görülmesi istenmeyen yerlerde sıklıkla tercih edilen misina (monofil), dikişle uğraşanlar arasında “hayalet ip” olarak adlandırılır. Görünmemesi haricinde oldukça sağlam ve dayanıklı yapısı misina ipini tercih edilebilir kılmaktadır. Kot iplikleri, kot kumaşı haricinde, kot benzeri kalın yapıdaki sert tip tüm kumaş çeşitlerinde kullanılır. Kot ve benzer yapıdaki kumaşlarda yaygın olarak tercih edilen kot ipliği, bu kumaşların sert yapısından zarar görmeden uzun süre boyunca dikişi sağlam tutar. Kot kumaşlarının belli tonlarda olmasından dolayı kot ipliklerinde renk seçenekleri diğer ipliklere kıyasla daha dardır. Takı ve boncuk iplikleri ise mumlu, misina, ince ve kalın olmak üzere farklı çeşitlerde bulunur. Genel olarak el yapımı takı ve boncuk işlerinde tercih edilir. 

     Makina nakış ipi, elde nakışta kullanılan iplerden farklı olarak bobin olarak sunulmaktadır. Makine işi, Çin iğnesi işi gibi farklı alanlarda kullanılan makine nakış iplikleri daha çok ayaklı makinelerde tercih edilirdi. Ancak günümüzde üretilen bilgisayarlı nakış makinelerinde de kullanılmaktadır.

     Makine nakış simleri, sim gerektiren, parlatma, canlandırma, fosfor isteyen işlerde birincil tercihtir. Özellikle abiye elbiselerde sıkça tercih edilen makine nakış simleri, kullanıldığı çalışmayı canlandırıp daha göz alıcı bir hale getirir. Sitemizde metallic 40, heavy metal 30 ve glamour 12 olmak üzere farklı alanlarda ve farklı tercihlere hitap eden makine nakış simleri bulunmaktadır.

     Sitemizde yalnızca nakış, kanaviçe ve dikişle ilgili iplik çeşitleri değil hobi ve el işiyle ilgili, müşterilerimizin ihtiyaç duyabileceği tüm ürünleri bir araya getirdik. Kumaştan ahşap ürünlerine, dantel ve güpürden el örgüsü malzemelerine kadar çok geniş seçenek ve renkte ürünleri sitemizden temin edebilirsiniz. Üstelik bu ürünlerin ödemesini dilerseniz kredi ve banka kartıyla, dilerseniz kapıda yapma imkanına sahipsiniz. 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.